Spisak sadržaja:

  1. Kako se pripremiti za odmor s djetetom na vodi?
  2. Pravila sigurnosti na vodi – šta bi vaše dijete trebalo znati?
  3. Siguran i miran odmor na moru za roditelje

Odmor na vodi univerzalni je način za sjajan ljetni odmor. Djeca mogu uživati u igri u vodi, odrasli se mogu opustiti na plaži, a mogućnosti za zanimljive aktivnosti ima na pretek. Međutim, ako planirate odmor s djetetom na moru, jezeru ili rijeci, obavezno odvojite malo vremena za pripremu – na taj ćete način izbjeći neželjena  iznenađenja. Šta je korisno ponijeti sa sobom, koja pravila trebate znati i šta naučiti dijete prije odlaska na plažu? Odgovaramo!

Kako se pripremiti za odmor s djetetom na vodi?

Jedna od najvažnijih odluka je izbor lokacije. Djeca će biti mnogo sigurnija na moru ili jezeru ako se odlučite za uređeno i nadgledano kupalište s blagim ulazom u vodu. Prisutnost spasilaca i odgovarajuće infrastrukture (npr. toaleta) dodatno povećavaju sigurnost i udobnost.

 Prilikom pakovanja igračaka i dodataka za odmor s djetetom, vrijedi razmisliti i o stvarima koje koje bi mogle biti potrebne za odmor pored vode. Ako planirate iznajmiti kajak ili pedalinu, osnovna oprema je prsluk za spašavanje ili sigurnosni prsluk. Mora se prilagoditi djetetovoj težini i visini te uvijek biti pravilno zakopčan. Ako će se dijete samo brčkati uz obalu, dovoljno je koristiti šlauf ili rukavice za plivanje (ali i tada dijete mora biti pod stalnim nadzorom odrasle osobe).

Ne zaboravite kremu za sunčanje s visokim UV filterom (50+), koju treba nanositi više puta na dan, kao i zaštitu za glavu. Osim toga, dijete treba biti opremljeno prozračnom odjećom i dodacima: za djevojčice, npr. kupaćim kostimima i laganim haljinama za plažu, a za dječakekupaćim gaćama i laganim, pamučnim majicama i šorcevima.

Dvije djevojke na plaži u kupaćim kostimima, nose naočale i šešire, nanose kremu za sunčanje

Zaštita od sunca nije samo za vaše dijete, već i za vas – UVA zračenje ubrzava starenje kože i povećava rizik od raka kože. Zato bi cijela porodica trebala redovno nanositi kremu za sunčanje i štititi glavu i oči od sunca.

U torbu za plažu spakujte i osnovnu prvu pomoć – flastere, sredstva za dezinfekciju manjih posjekotina i opekotina, kao i sprej za umirivanje kože. Na taj način čak i u slučaju manjih nezgoda, imat ćete sve pod kontrolom.

Pravila sigurnosti na vodi – šta bi vaše dijete trebalo znati?

Čak i najmlađu djecu treba naučiti osnovnim pravilima sigurnosti na vodi, ali to treba učiniti na način koji je primjeren njihovoj dobi. Najvažnije pravilo? Dijete nikada ne smije ulaziti u vodu bez roditelja ili staratelja, bez obzira zna li dijete zna plivati i poznaje li dobro jezero, rijeku ili more. Trebalo bi znati šta znače zastave na plaži. Trebalo bi djetetu objasniti zašto ne smije trčati po mokrom molu – može se lako okliznuti i povrijediti.

Jedno od najvažnijih pravila je:  „nikada nikoga ne spašavajte sami.” Ako dijete vidi nekoga kako se utapa, treba odmah pozvati pomoć, vičući na sav glas. Vrijedi vježbati ovakve situacije s djetetom, na primjer kroz igru. Ovo pravilo vrijedi i za roditelja – ako osjećate da to ne možete uraditi sigurno, nemojte skakati u vodu da biste nekoga spasili. Umjesto toga, pozovite spasioca i/ili nazovite broj za hitne slučajeve (provjerite koji važi u zemlji u kojoj ste).

Siguran odmor na vodi

Siguran i miran odmor na moru za roditelje

Odmor na moru s djetetom ne mora značiti stalnu napetost i brigu. Vrijedi se dogovoriti s drugom odraslom osobom oko naizmjenične brige o djetetu. 

Dok jedna osoba čuva dijete, druga može plivati ili se opustiti na plaži – a zatim se zamijenite.

Također je važno imati ravnotežu između boravka u vodi i odmora u hladu. Nakon 15–20 minuta igre na suncu, dobro je napraviti pauzu u hladu i popiti malo vode. To smanjuje rizik od pregrijavanja. 

Tokom pauze možete se igrati mirnih igara u pijesku, poput pravljenja dvoraca, traženja školjki ili crtanja štapom u pijesku. Dijete ne bi trebalo da se kupa ni na prazan stomak, ni odmah poslije jela.

Šta još trebate imati na umu? 

  • Kupanje je dozvoljeno samo na označenim i nadgledanim mjestima. 
  • Ne kupajte se na divljim mjestima poput šljunačnih jama, glinokopa ili neuređenih ribnjaka – takva mjesta mogu biti zarasla i opasna, a u slučaju opasnosti, niko vas možda neće čuti. 
  • Koristite isključivo provjerenu opremu, i ne plivajte daleko od obale na madracima na napuhavanje ili šlaufima za plivanje. 

I zapamtite: ista pravila vrijede i za roditelje i za djecu!

Ako pristupite odmoru na vodi smireno i odgovorno, budite sigurni da će to biti vaš savršen porodični odmor.